WordPress – darmowy i dobry?

8 lutego 2012, Autor: Artur Krawczyk

WordPress – darmowy i dobry?Kilka lat temu gdy wybierałem CMS’a dla siebie zawęziłem wybór do WordPressa, Joomli i Drupala jako trzech najpopularniejszych z najlepszym wsparciem. Po analizie wszystkich zalet i wad doszedłem do wniosku, że WP spełnia wszystkie moje wymagania i ostatecznie zdecydowałem się na niego. Dzisiaj jestem pewien, że podjąłem dobrą decyzję.

Co zwróciło moją uwagę?

Pierwszą rzeczą, którą byłem pozytywnie zaskoczony, był fakt, że z WP korzystają międzynarodowe korporacje o uznanej marce. Zaczęło mnie to zastanawiać, bo przecież tego typu firmy z pewnością posiadają zaplecze programistyczne, dla którego „skodzenie” blogu nie powinno stanowić żadnego problemu, a mimo to zdecydowali się na darmowe rozwiązanie. Można pomyśleć, że firmy postanowiły pójść na łatwiznę albo po prostu chciały zaoszczędzić, ale prawda jest taka, że po prostu doszły do wniosku, że WP jest idealny dla ich potrzeb. Żeby nie być gołosłownym, oto lista kilku blogów należących do naprawdę dużych firm:

http://ycorpblog.com
http://ebayinkblog.com
http://blogs.wsj.com/law
http://stylenews.peoplestylewatch.com
http://business.blogs.cnn.com

Gdy już wiedziałem, że WP jest skutecznie stosowany założyłem na swoim serwerze blog i zacząłem testować jego możliwości. Sama instalacja odbyła się bezproblemowo i już po góra 10 minutach byłem zalogowany w panelu administracyjnym.

Pierwszą rzeczą, którą postanowiłem się pobawić, była zmiana skórki i wiem, że może to wydać się śmieszne, ale jeśli mam testować stronę, to niech przynajmniej wygląda fajnie. Wybrałem skórkę, w której pozmieniałem kilka rzeczy w CSS’ach i zabrałem się za poważną pracę. Zacząłem od małego przeprojektowania witryny tak, by wyglądała na statyczną stronę z blogiem, a następnie zacząłem zabawę z wtyczkami. Chciałem dodać galerię, którą mogłem wybrać z kilkudziesięciu dostępnych i tak z niemal każdą funkcjonalnością. Dosłownie wszystko co chciałem zrobić, mogłem wykonać niemal bez zaglądania w kod.

Jedyna rzecz, która mnie odrzuca w WP to niesamowity śmietnik w katalogu wtyczek i wyszukiwarka, która działa w sposób znany tylko sobie. Z doświadczenie wiem, że jeśli szukam jakiejś wtyczki to lepiej poszukać jej za pomocą Google.

WP a SEO

Jest to blog o pozycjonowaniu więc nie może zabraknąć nawiązania do SEO. WP to jeden z najbardziej lubianych skryptów dostępnych dla pozycjonerów. Na WordPressie można bez problemu założyć zaplecze, precla, katalog, a nawet prawdziwą stronę, a z konfiguracją nie ma żadnego problemu.

Największą zaletą dla pozycjonerów jest fakt, że WP jest bardzo szybko indeksowany przez wyszukiwarki i mogę założyć się, że w ciągu kilku godzin od publikacji ten wpis pojawi się w indeksie Google.

Komu poleciłbym tworzenie strony na WordPressie?

Powiem szczerze, że wszystkim: od absolutnych laików nieznających nawet podstaw HTMLa do zaawansowanych programistów WEBowych. Osobiście to, co najbardziej lubię w WP to pełnia władzy, jaką daje nad stroną i łatwość wprowadzania zmian.

W Internecie można znaleźć mnóstwo tutoriali, ale polecam szczególnie ten poniżej, w którym Lisa w łatwy i przystępny sposób tłumaczy od zera, jak postawić i skonfigurować stronę na WordPressie.